Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.
Latvenergo koncerna revidētie 2024. gada rezultāti
Emitents Latvenergo, AS (213800DJRB539Q1EMW75)
Veids 1.1 Gada finanšu pārskati un revīzijas ziņojumi
Valoda LV
Statuss Publicēts
Versija
Datums 2025-04-30 06:55:10
Versijas komentārs
Teksts

Šodien, 30. aprīlī, tiek publicēti revidētie Latvenergo koncerna konsolidētie un AS "Latvenergo" finanšu rezultāti par 2024. gadu. Latvenergo koncerna konsolidētais un AS "Latvenergo" 2024. gada pārskats ietver ilgtspējas ziņojumu un AS "Latvenergo" Korporatīvās pārvaldības ziņojumu par 2024. gadu*.

2024. gadā AS "Latvenergo" svinēja savu 85 gadu jubileju – gadu desmitus, kas veltīti Latvijas iedzīvotājiem un valsts labklājībai. Turpinot attīstību un izaugsmi, Latvenergo koncerns 2024. gadā ir audzis investīcijās, ražošanā, eksportā un ilgtspējā.

Koncernā tiek attīstīts trīs dažādu atjaunīgās enerģijas avotu ražošanas portfelis, hidroenerģiju papildinot ar saules un vēja enerģiju. 2024. gadā Latvenergo koncerna investīcijas pārsniedz pusmiljardu EUR, un tās ir 2,7 reizes lielākas nekā gadu iepriekš. No tām 345 miljoni EUR ieguldīti jaunos AER projektos Baltijā, stiprinot valsts drošību un Latvenergo pozīciju reģionālajā enerģētikas tirgū.

Koncernā ir saražoti 27 % no visas Baltijas valstīs saražotās elektroenerģijas jeb 4 842 GWh, no kuras 2/3 izstrādāta no atjaunīgajiem energoresursiem. Lielākā daļa šīs elektroenerģijas izstrādāta Daugavas HES – 3 143 GWh, savukārt, samazinoties dabasgāzes cenai, par 18 % vairāk elektroenerģijas saražots AS "Latvenergo" TEC – 1 633 GWh.

Audzis eksports – ārpus Latvijas pārdotas 2 579 GWh elektroenerģijas jeb 42 % no mazumtirdzniecībā pārdotajām 6 140 GWh. Tieši pēdējo trīs gadu laikā klientu skaits ārpus Latvijas ir pieaudzis vairāk nekā trīs reizes. Lietuvā un Igaunijā aug elektromobilitātes pakalpojumi Elektrum Drive uzlādes tīklā.

2024. gadā koncerna ieņēmumi ir 1 703,6 miljoni EUR, kas ir par 16 % mazāk nekā gadu iepriekš. Latvenergo koncerna EBITDA samazinājusies par 2 % un ir 588,4 miljoni EUR, bet peļņa ir par 22 % mazāka nekā pirms gada – 273,7 miljoni EUR.

2024. gadā AS "Latvenergo" svinēja savu 85 gadu jubileju – gadu desmitus, kas veltīti Latvijas iedzīvotājiem un valsts labklājībai. Zīmīgi, ka tieši aizvadīto jubilejas gadu var dēvēt par jauna izrāviena gadu – vēsturiski esošo hidroenerģiju papildinot ar jaunām saules un vēja jaudām. Uzņēmums turpina zaļās enerģijas attīstības virzienu, kas uzsākts jau pirms 85 gadiem ar vērienu Baltijas valstīs.

Aizvadītajā gadā ģeopolitiskā situācija joprojām ir saglabājusies sarežģīta. Krievijas izraisītais karš Ukrainā turpinās jau trīs gadus, turpinot ietekmēt arī ekonomiskos procesus visā pasaulē. Tomēr par spīti izaicinājumiem, Latvenergo 2024. gadu izdevies aizvadīt veiksmīgi.

  • Investīcijas

2024. gads ir Latvenergo koncerna jaunu AER elektroenerģijas ražošanas jaudu izrāviena gads, attīstot trīs dažādu enerģijas avotu ražošanas portfeli – hidroenerģijas izmantošana tiek papildināta ar saules un vēja enerģiju, apliecinot Latvenergo ambīcijas atjaunīgās enerģijas jomā Baltijas valstīs.

Tādēļ, lai īstenotu stratēģiskos mērķus, Latvenergo koncerna investīcijas ir augušas 2,7 reizes, un kopumā 2024. gada laikā ir investēti 530 miljoni EUR. Aptuveni 2/3 jeb 345 miljoni EUR ir ieguldīti jaunās vēja un saules enerģijas ražotnēs. Jaunas elektroenerģijas ražošanas jaudas ir valsts un reģiona drošības jautājums – tās ir daļa no Latvijas un Baltijas noturības un energoneatkarības, kā arī konkurētspējas, un arī iespēja nodrošināt zemāku elektroenerģijas cenu.

2024. gadā AS "Latvenergo" ir attīstījusi gan savus, gan iegādājusies jau gatavus AER projektus – koncernam ir jau 14 saules parki ar uzstādīto jaudu 102 MW, un darbību uzsākusi arī Akmenes VES Lietuvā (19,6 MW). AS "Latvenergo" iegādājusies divus VES projektus – Telšiai Lietuvā (124 MW) un SIA "Laflora Energy" Latvijā (109 MW), kā arī SIA "DSE Aizpute Solar" – līdz šim lielāko saules elektrostacijas projektu ar kopējo jaudu 265 MW. Kopumā gada beigās projektēšanas vai būvniecības stadijā ir saules un vēja parki ar kopējo jaudu teju 880 MW. Zaļās enerģijas projektu pārvaldībai un attīstībai 2024. gada novembrī ir dibināta AS "Latvenergo" meitassabiedrība SIA "Elektrum Next".

  • Ražošana

Latvenergo koncerns 2024. gadā ir saražojis 4 842 GWh elektroenerģijas, kas ir 27 % no kopējā Baltijā izstrādātā elektroenerģijas apjoma, turklāt 66 % elektroenerģijas saražoti no atjaunīgajiem energoresursiem. Dabasgāzes cenas samazināšanās veicināja elektroenerģijas izstrādi AS "Latvenergo" TEC, sasniedzot 1 633 GWh, kas ir par 18 % vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt saražotās siltumenerģijas apjoms sasniedza 1 665 GWh. Lai gan 2024. gadā bija zemāka ūdens pietece Daugavā nekā 2023. gadā un izstrādes apjoms Daugavas HES ir samazinājies par 16 %, tas joprojām ir par 10 % lielāks nekā vidēji ilggadēji saražotais un sasniedz 3 143 GWh.

  • Eksports

Arvien vairāk koncerna rezultātus ietekmē eksports – ārpus Latvijas ir pārdotas 2 579 GWh elektroenerģijas jeb 42 % no mazumtirdzniecībā pārdotajām 6 140 GWh. Koncerna elektroenerģijas klientu skaits audzis par 6 % līdz 896 tūkstošiem, un 284 tūkstoši no tiem ir Lietuvā un Igaunijā. Tieši pēdējo trīs gadu laikā klientu skaits ārpus Latvijas ir pieaudzis vairāk nekā trīs reizes.

Kaimiņvalstīs attīstīti arī elektromobilitātes pakalpojumi ar Elektrum Drive uzlādes tīklu, un gada beigās uzlādes vietu skaits pārsniedz 750. Tajās veikts vairāk nekā 115 tūkstoši uzlāžu 2 500 MWh apmērā, sniedzot aptuveni 1 500 tonnu CO2 izmešu ietaupījumu. Audzis ne tikai elektroenerģijas, bet arī dabasgāzes klientu skaits, sasniedzot 65 tūkstošus, kas ir par 33 % vairāk nekā gadu iepriekš. Mazumtirdzniecības klientiem pārdots 1 190 GWh dabasgāzes, kas arī ir par 33 % vairāk nekā 2023. gadā.

  • Ilgtspēja

2024. gads ir bijis pirmais realizācijas gads Latvenergo koncerna ilgtspējas stratēģijai, kas tika apstiprināta 2023. gada nogalē. Ilgtspējas stratēģijā nodefinējot virkni mērķrādītājus, gada laikā ir strādāts visos trīs ilgtspējas virzienos – vides, sociālā un pārvaldības jomā. 2024. gadā Latvenergo koncerns veicinājis uz inovācijām vērstas vides veidošanu, šim nolūkam novirzot finansējumu 3 % apmērā. Veidojot uzticamas un ilgtspējīgas partnerattiecības, pārskata gadā izstrādāts Latvenergo koncerna ētikas kodekss sadarbībai ar piegādātājiem. Izglītības jomā tiek turpināts veicināt bērnu un jauniešu ieinteresētību eksaktajos priekšmetos, kā arī zinātību par elektrodrošību, zaļo kursu un resursu efektīvu izmantošanu. Vides jomā Latvenergo koncerns ir izvirzījis mērķi sasniegt klimatneitralitāti 2050. gadā un klimatneitrālu elektroenerģijas ražošanu 2040. gadā. Šo mērķu īstenošanai turpināts attīstīt jaunas AER ģenerācijas jaudas, paaugstināt enerģijas ražošanas efektivitāti un palielināt elektroauto īpatsvaru koncerna autoparkā.

2024. gadā sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvenergo koncerns ir turpinājis sniegt palīdzību Ukrainai. Par darbinieku privāti ziedotiem līdzekļiem iegādāts nepieciešamais ekipējums. Tāpat AS "Sadales tīkls" un AS "Latvenergo" veikusi ziedojumus Ukrainas elektroapgādes sistēmas atjaunošanai, kā arī īstenots sociālā atbalsta projektu konkurss vasaras nometņu organizēšanai bērniem no Ukrainas.

Šis ir pirmais pārskata gads, kad ilgtspējas ziņojums sagatavots, piemērojot jaunās ilgtspējas ziņošanas prasības - atbilstoši Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumam, ietverot Taksonomijas regulas (ES) 2020/852 8. panta un Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartu deleģētās regulas (ES) 2023/2772 (ESRS) prasības. Ilgtspējas ziņojums ietver plašu un detalizētu informāciju par ietekmi uz vidi, sociālo jomu un pārvaldību. Tādējādi tiek veicināta lielāka caurskatāmība un salīdzināmība starp uzņēmumiem, kā arī atbalstīta pāreja uz ilgtspējīgu ekonomiku.

  • Finanšu rezultāti

Raksturojot koncerna finanšu rezultātus, ir būtiski uzsvērt, ka 2024. gadā elektroenerģijas un dabasgāzes cenas bija zemākas nekā gadu iepriekš. Baltijā elektroenerģijas spot cenas bija vidēji par 6 % zemākas, savukārt dabasgāzes vidējā cena sasniedza 34 EUR/MWh, kas ir par 30 % mazāka nekā 2023. gadā. Ņemot to vērā, 2024. gadā Latvenergo koncerna ieņēmumi ir 1 703,6 miljoni EUR, kas ir par 16 % mazāk nekā gadu iepriekš. Savukārt, samazinoties Daugavas HES izstrādei, koncerna EBITDA ir samazinājusies par 2 %, salīdzinot ar 2023. gadu, un sasniedz 588,4 miljonus eiro. Vienlaikus jāmin, ka Daugavas HES izstrāde bija par 10 % lielāka nekā  ilggadēji vidējā. Tāpat jāpiemin, ka pozitīva ietekme uz EBITDA bija zemākām dabasgāzes iepirkuma cenām un sadales segmenta ieņēmumu pieaugumam. Koncerna peļņa ir 273,7 miljoni EUR jeb par 22 % mazāka nekā gadu iepriekš.

Atbilstoši likumam "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" AS "Latvenergo" maksājamo dividenžu paredzamais apjoms 2025. gadā (par 2024. pārskata gadu) ir 70 % apmērā no pārskata gada peļņas, bet ne mazāk kā 183,9 miljoni EUR.

2024. gada nogalē AS "Latvenergo" ieguvusi Latvijas Ilgtspējas indeksa augstāko – Dimanta, kategoriju, savukārt AS "Sadales tīkls" un SIA "Liepājas enerģija" ieguvusi Ilgtspējas indeksa Platīna kategoriju. Pēc pārskata gada beigām, 2025. gada februārī, AS "Latvenergo" jau ceturto reizi ir ieguvusi balvu par labākajām investoru attiecībām starp visiem obligāciju emitentiem Nasdaq Baltic biržu regulētajos tirgos Baltijas valstīs. Kopš 2012. gada emitējot obligācijas, to novērtējums investoru vērtējumā ir nemainīgi augsts.

*Korporatīvās pārvaldības ziņojums sagatavots, pamatojoties uz Korporatīvās pārvaldības kodeksu, ko 2020. gadā publicējusi Tieslietu ministrijas izveidotā Korporatīvās pārvaldības konsultatīvā padome.

 

LATVENERGO KONCERNA GALVENIE RĀDĪTĀJI

Darbības rādītāji

    2024 2023
Pārdotā elektroenerģija GWh   8 552 8 659
Mazumtirdzniecība* GWh   6 140 6 208
Vairumtirdzniecība** GWh   2 412 2 450
Pārdotā dabasgāze GWh   2 559 1 554
Mazumtirdzniecība GWh   1 190 896
Vairumtirdzniecība GWh   1 369 658
Elektroenerģijas izstrāde GWh   4 842 5 136
Siltumenerģijas izstrāde GWh   1 665 1 698
Darbinieku skaits pārskata gada beigās     3 436 3 497
Moody's kredītreitings     Baa2 (stabils)  Baa2 (stabils)

* Iekļaujot saimniecisko patēriņu

** tai skaitā OI ietvaros iepirktās enerģijas pārdošana Nord Pool

   

Finanšu rādītāji*

milj. EUR

    2024 2023
Ieņēmumi   1 703,6 2 034,4
EBITDA   588,4 601,8
Peļņa   273,7 350,9
Aktīvi   4 438,1 4 174,2
Pašu kapitāls   3 006,9 2 963,1
Neto aizņēmumi   656,9 511,2
Koriģēts FFO   509,1 520,8
Kapitālieguldījumi   530,2 193.3

*Informācija par Latvenergo koncerna izmantotajiem finanšu rādītajiem un koeficientiem pieejama Latvenergo koncerna konsolidētā un AS "Latvenergo" 2024. gada pārskata sadaļā "Galvenie rādītāji".

   

Finanšu koeficienti*

    2024 2023
Pašu kapitāla atdeve (ROE)   9,2 % 13,2 %
Koriģēts FFO / neto aizņēmumi   87 % 82 %
Neto aizņēmumi / EBITDA   1,0 1,1
EBITDA rentabilitāte   35 % 30 %
Aktīvu atdeve (ROA)   6,4 % 8,7 %
Neto aizņēmumi / pašu kapitāls   22 % 17 %

*Informācija par Latvenergo koncerna izmantotajiem finanšu rādītajiem un koeficientiem pieejama Latvenergo koncerna konsolidētā un AS "Latvenergo" 2024. gada pārskata sadaļā "Galvenie rādītāji".

 

Konsolidētais peļņas vai zaudējumu aprēķins*

EUR'000

  01/01-31/12/2024 01/01-31/12/2023
     
Ieņēmumi 1 703 588 2 034 425
Pārējie ieņēmumi 31 413 31 896
Izejvielas un materiāli (921 528) (1 248 320)
Personāla izmaksas (154 874) (141 882)
Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas (70 231) (74 350)
EBITDA 588 368 601 769
Nemateriālo ieguldījumu, pamatlīdzekļu un tiesību lietot aktīvus amortizācija, nolietojums un vērtības samazinājums (250 812) (197 173)
Saimnieciskās darbības peļņa 337 556 404 596
Finanšu ieņēmumi 13 993 9 226
Finanšu izmaksas (22 020) (25 293)
Peļņa pirms nodokļa 329 529 388 529
Uzņēmumu ienākuma nodoklis (55 878) (37 612)
Pārskata gada peļņa 273 651 350 917
     
Peļņa attiecināma uz:    
  – mātessabiedrības akcionāru 272 081 349 749
  – nekontrolējošo līdzdalību 1 570 1 168

*Latvenergo konsolidētie 2024. gada finanšu pārskati, kas sagatavoti atbilstoši Eiropas Savienībā apstiprinātajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem

 

Konsolidētais pārskats par finanšu stāvokli* 

EUR'000                                                                                                                                                    

    31/12/2024 31/12/2023
       
AKTĪVI        
Ilgtermiņa aktīvi        
Nemateriālie ieguldījumi     105 566 57 326
Pamatlīdzekļi     3 523 090 3 301 051
Tiesības lietot aktīvus     31 910 11 219
Ieguldījuma īpašumi     2 098 2 309
Ilgtermiņa finanšu ieguldījumi     82 42
Ilgtermiņa aizdevumi saistītajām pusēm     22 244 863
Citi ilgtermiņa debitori     540 447
Atliktā uzņēmumu ienākuma nodokļa aktīvs     1 857 800
Atvasinātie finanšu instrumenti     2 124 3 210
Ilgtermiņa aktīvi kopā     3 689 511 3 377 267
Apgrozāmie līdzekļi        
Krājumi     169 562 183 798
Īstermiņa nemateriālie ieguldījumi     54 616 69 312
Parādi no līgumiem ar klientiem     190 108 224 922
Citi īstermiņa debitori     32 928 50 081
Nākamo periodu izmaksas     3 196 2 388
Uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājums     491
Atvasinātie finanšu instrumenti     1 298 7 959
Pārējie īstermiņa finanšu ieguldījumi     209 842 140 000
Nauda un naudas ekvivalenti     86 554 118 456
Apgrozāmie līdzekļi kopā     748 595 796 916
AKTĪVU KOPSUMMA     4 438 106 4 174 183
PASĪVI        
Pašu kapitāls        
Akciju kapitāls     790 368 790 368
Rezerves     1 660 068 1 681 852
Nesadalītā peļņa     549 328 483 016
Mātessabiedrības akcionāra kapitāla līdzdalības daļa     2 999 764 2 955 236
Nekontrolējošā līdzdalība     7 162 7 844
Pašu kapitāls kopā     3 006 926 2 963 080
Kreditori        
Ilgtermiņa kreditori        
Aizņēmumi     615 280 536 316
Nomas saistības     29 828 9 015
Atliktā uzņēmumu ienākuma nodokļa saistības     8 003 5 475
Uzkrājumi     17 113 18 240
Nākamo periodu ieņēmumi no līgumiem ar klientiem un saņemtie avansi     150 842 138 506
Pārējie nākamo periodu ieņēmumi     112 408 112 509
Citi ilgtermiņa kreditori     21 592
Ilgtermiņa kreditori kopā     955 066 820 061
Īstermiņa kreditori        
Aizņēmumi     128 125 93 380
Nomas saistības     2 723 2 391
Parādi piegādātājiem un pārējiem kreditoriem     210 487 173 826
Nākamo periodu ieņēmumi no līgumiem ar klientiem  un saņemtie avansi     48 700 50 211
Pārējie nākamo periodu ieņēmumi     25 104 24 973
Uzkrājumi     48 010 46 261
Atvasinātie finanšu instrumenti     12 965
Īstermiņa kreditori kopā     476 114 391 042
Kreditori kopā     1 431 180 1 211 103
PASĪVU KOPSUMMA     4 438 106 4 174 183

*Latvenergo konsolidētie 2024. gada finanšu pārskati, kas sagatavoti atbilstoši Eiropas Savienībā apstiprinātajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem

 

Papildu informācija:
Jānis Irbe
Finanšu un kredītu vadības direktors
Tālrunis: +371 29 453 897
E-pasts: investor.relations@latvenergo.lv

www.latvenergo.lv

Par Latvenergo

Latvenergo koncerns ir viens no lielākajiem enerģijas tirgotājiem Baltijā, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, dabasgāzes tirdzniecību un elektroenerģijas sadales pakalpojuma nodrošināšanu. AS "Latvenergo" vairākus gadus ir atzīta par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu. Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody's AS "Latvenergo" ir novērtējusi ar investīciju pakāpes kredītreitingu Baa2/stabils. 

Latvenergo koncernā ietilpst mātessabiedrība AS "Latvenergo" (elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana un tirdzniecība, dabasgāzes tirdzniecība) un meitassabiedrības - AS "Sadales tīkls" (elektroenerģijas sadale), Elektrum Eesti, OÜ (elektroenerģijas un dabasgāzes tirdzniecība, saules un vēja parku attīstība Igaunijā), Elektrum Lietuva, UAB (elektroenerģijas un dabazgāzes tirdzniecība, saules un vēja parku attīstība Lietuvā), SIA "Elektrum Next" (saules un vēja parku attīstība), SIA "Krāslavas SES" (saules parka attīstība), SIA "Laflora Energy" (vēja parka attīstība), SIA "DSE Aizpute Solar" (saules parka attīstība), SIA "Latvijas vēja parki" (vēja parku attīstība), Telšiu vejo parkas, UAB (vēja parka attīstība Lietuvā), AS "Enerģijas publiskais tirgotājs" (elektroenerģijas obligātā iepirkuma administrēšana) un SIA "Liepājas enerģija" (siltumenerģijas ražošana un tirdzniecība, elektroenerģijas ražošana). Visas AS "Latvenergo" akcijas pieder valstij, un to turētāja ir Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija.

Pielikumi
01_Latvenergo gada parskats_2024.pdf (33052.55 kB)
02_Latvenergo prezentacija 2024.pdf (2526.8 kB)
03_Latvenergo_Korp parv zin_LV_2024.pdf (598.23 kB)
aslatvenergo-2024-12-31-0-lv.zip (43222.62 kB)